LED ekranlar geçtiğimiz yıllara kadar sadece dış mekan etkinliklerinde kendilerine kullanım alanı bulabilmekteydi. Bunun en büyük nedeni, düşük çözünürlükleri nedeniyle bir minimum izleme uzaklığına sahip olmalarıydı. 15m-20m olarak belirtilen bu mesafeler LED ekranların konser ve miting tarzı organizasyonlar dışında kullanımını oldukça kısıtladı uzun bir süre.  Sunum ekranı yerine daha çok video ve kamera görüntüsü için tercih edildiler. Günümüzde, yüksek çözünürlüklü (2mm ve 3mm) LED ekranlar artık her türlü kapalı alan etkinliğinde kullanılmakta. Kapalı mekanlar dışında, gün ışığında kullanılabilir olma özellikleri ile bazı etkinliklerde tek alternatif olan LED ekranlar, farklı özellikler ve büyüklüklerde  Avicon kiralama stoğundan temin edilebilmektedir.

 

Outdoor LED ekranlar özellikle ışık güçleri ile iç mekan ürünlerinden ayrılırlar. 5000 nit veya üzeri ışık gücüne sahiptirler ve direkt gün ışığı alan ortamlarda dahi kullanılabilirler. Ayrıca yağmur veya yüksek ısı gibi hava şartlarına karşı dayanıklıdırlar. Daha çok video gösterimi yapılacak olan dış mekan etkinliklerinde kullanımları uygundur.  5mm piksel aralığına sahip outdoor LED ekranlar büyük alanlı olarak kullanıldığında (4m x 6m v.b.) çok fazla detay içermeyen, sunumlar için de açıkhava organizasyonlarında tercih edilebilir.

Indoor LED ekranlar yüksek çözünürlükleri ile her geçen gün projeksiyon cihazı netliğine bir adım daha yaklaşmaktalar. 3mm piksel aralığında LED ekranlar 2m x3m ve üzeri büyüklüklerde bir çok sunum için uygun görüntü sistemi olabilmektedir. Diğer ürünlere göre en büyük avantajı ışık gücünün yanı sıra projeksiyon cihazları gibi görüntü yüzeyi ile cihaz arasında belirli bir mesafe ihtiyacı olmamasından dolayı kolaylıkla bir çok noktaya konumlandırılabilmeleridir. Sahne tasarımlarında oldukça esneklik sağlanabilmekte ve arkadan (back) projeksiyon uygulamalarına göre toplantı salonlarında alan kaybı minimum olmaktadır.

 

LED ekranlar ile ilgili bir kaç örnek kullanım aşağıda yer almaktadır :