Organizasyonların arşiv amaçlı kaydının yapılması veya sunumlar sırasında canlı görüntü aktarımı amacıyla kamera çekimi yapılmaktadır. AVICON olarak profesyonel bir ekip ve P2 dijital FullHD kameralar ile bu hizmeti vermekteyiz.

Profesyonel tip hafıza kartlarına kayıt yapan bu kameralar düşük ışık şartlarında bile keskin ve net bir çekim yapılmasına izin vermekte. Hafıza kartına kayıt yapılıyor olması nedeniyle etkinlikler biter bitmez çekimler montaj için hazır halde olmakta. Organizasyonda kullanılan ana görüntü sistemlerine (LED ekran, projeksiyon cihazı v.b.) canlı aktarım yapılmasında da HDSDI sistemi kullanıldığından kayıpsız şekilde kullanım mümkün olmaktadır.

Panasonic P2 Kamera

IBM Kamera Çekimi

Özellikle gala yemeği veya ödül töreni içeren etkinliklerde sabit kameralar yerine Jimmy Jib üzerine yerleştirilen kameralar ile çok daha dinamik çekimler yapılmaktadır. Bu tür kamera kullanılarak yapılan çekimlerde operatör sabit tek bir kamera açısına bağlı kalmadığı için çok daha farklı açılardan güzel görüntüler yakalayabilmektedir. Örneğin bir ödül töreninde, ödül alan kişi masasından kalkıp sahneye çıkana kadar sabit bir kamera ile yakalanamayacak kadar güzel açılardan kadraja alınabilmekte ve yapılan çekimlere artı bir değer olmaktdır.

 

Jimmy Jib Kullanımı - Çırağan Kempinski

 

Jimmy Jib Kullanımı - Çırağan Kempinski

 

Jimmy Jib farklı uzunluklarda kullanılabildiğinden organizasyonun gerçekleştirileceği mekanda keşif yapılarak en uygun çözüme karar verilmelidir.

 

Birden fazla kamera kullanımlarında ana görüntü sistemine gönderilecek görüntünün anlık olarak seçilebilmesi için Video Mikserler kullanılmaktadır. Kullanılan tüm kameralar bu mixerlere dijital kablolalama yapılarak bağlanmakta ve operatör ön izleme monitörlerinde görebildiği kamera görüntülerinden uygun olanı video mikser vasıtası ile ana görüntü sistemine gönderebilmektedir. Reji sistemi sayesinde örneğin bir kamera netleme yaparken uygun durumdaki diğer bir kamera görüntüsüne geçilebilmekte ve ana görüntü sisteminde her zaman doğru görüntüler olması sağlanabilmektedir.

Reji Sistemi

Özellikle canlı aktarım yapılan organizasyonlarda mümkün olduğunca birden fazla kamera ve reji sistemi kullanılmasına özen gösterilmelidir.