Projeksiyon cihazları, etkinliklerde en sık kullanılan teknik ekipmanların başında gelmektedir. Özellikle kongre, seminer ve toplantı tarzı etkinliklerin belki de olmaz ise olmazıdır denilebilir.

Projeksiyon cihazları ve uygun perdeler veya yüzeyler kullanılarak oldukça ekonomik şekilde büyük görüntü alanları oluşturulabilir. Toplantının katılımcı sayısına göre gerekli görüntü alanı büyüklüğü belirlenmeli ve ardından ortamın fiziki özellikleri de göz önünde bulundurularak projeksiyon cihazı seçim aşamasına geçilmelidir.

Genel olarak projeksiyon cihazlarının ayırt edici özellikleri aşağıdaki şekildedir.

Organizasyonun gerçekleştirileceği mekandaki ışık seviyesi ve istenen görüntü alanı (perde) büyüklüğü, kullanılması gereken projeksiyon cihazının ışık gücü seçimine etki eden ana faktörlerdir. Örneğin ufak bir toplantı odasında gerçekleştirilecek 10 kişilik bir etkinlikte 3000 AnsiLumen ışık gücüne sahip bir projeksiyon cihazı yeterli olabilir. Fakat aynı toplantının gün ışığı alan, pencereli bir odada gerçekleşmesi durumunda ihtiyaç duyulan projeksiyon cihazının ışık gücü çok daha yüksek olacaktır. Avicon olarak kiralama stoğumuzda 2500 ile 20.000 Ansi Lumen arasında değişen ışık güçlerine sahip projeksiyon cihazları mevcuttur.

Projeksiyon cihazları bir çok ortamda kullanılabilir olsa da direkt gün ışığı alan bir yüzeyde görüntü elde edilebilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Bu tür ortamlarda tercih edilmesi gereken ürünler LED ekranlardır.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan FullHD devrimi projeksiyon cihazlarını da kaçınılmaz bir şekilde etkilemiştir. Yüksek çözünürlüklü videoların ve görsellerin sunumlarda ve etkinliklerde kullanılmaya başlaması oldukça sıklaşmış olsa da hazırlanan bir çok sunum halen SVGA denilen 1024×768 çözünürlüğündedir. Projeksiyon seçimi yapılırken, gösterim sırasında kullanılacak medyaların ve sunumların çözünürlükleri dikkate alınmalıdır. Avicon olarak kiralama stoğumuzda 1024×768 çözünürlüğünden 1920×1200 çözünürlüğe kadar ihtiyaçların tümüne cevap verebilecek ürünler bulunmaktadır.

Kullanılacak sunum ve medyalar yüksek çözünürlükte hazırlanmadı ise FullHD bir projeksiyon cihazı kullanılmasının hemen hemen hiç bir getirisi olmayacaktır ve özellikle bütçe açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

Kullanılan perde boyutu veya istenen görüntü alanı büyüklüğü için projeksiyon cihazları lens özelliklerine göre belirli uzaklıklara yerleştirilmek zorundadır. Genellikle düşük ışık gücüne sahip projeksiyon cihazları sabit lenslidir yani sadece üzerlerinde var olan lensler ile kullanılabilirler. Örneğin odak uzaklığı f:1.8-2.2 olan sabit lense sahip projeksiyon cihazı ile 3 m genişliğinde bir görüntü alanı oluşturmak istediğimizi düşünelim. Bu durumda projeksiyon cihazını perdeden 5.4 m ile 6.6 m arasında bir uzaklığa yerleştirmemiz gerekir. 150 kişi katılımlı bir toplantıda bu mesafe belki de protokol koltuklarından birine denk geleceğinden daha uzaktan veya daha yakından aynı büyüklükte görüntü alanı elde edebileceğimiz bir lens ve projeksiyon cihazına ihtiyacımız olacaktır. Avicon olarak kiralama stoğumuzda f:0.8 ile f:8.4 aralığında lense sahip projeksiyon cihazı alternatifleri bulunmaktadır.

 

Projeksiyon cihazlarını birbirlerinden ayıran farklardan birisi de görüntüyü oluşturmak için kullandıkları teknolojilerdir. Günümüzde, projeksiyon cihazlarında kullanılan bu teknolojiler LCD ve DLP olarak adlandırılmaktadır. Her iki teknolojinin de birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. DLP teknolojisi özellikle 3 Chip olarak adlandırılan geliştirilmiş türevleri ile beraber renk ve kontrast yönünden LCD teknolojisinin önüne geçmiştir.  Yüksek ışık gücü ile yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyulan etkinliklerde ve özellikle Dataton / Watchout ve benzeri geniş ekran sunum sistemi kullanılması durumunda rakipsizdirler. Yüksek kontrast özellikleri sayesinde birden fazla projeksiyon görüntüsünün birleştirilmesi ile elde edilen geniş ekran sunum sistemlerinde, projeksiyon görüntüsü birleşim noktaları LCD projeksiyon kullanılan uygulamalara nazaran çok daha az görünür. 3 Chip DLP projeksiyonların en büyük dezavantajları oldukça yüksek maliyetleridir.